Skorzystaj z darmowej dostawy przy zakupach od 350 zł

/
Kociostrada – jak ją zbudować? Od czego zacząć?

Kociostrada – jak ją zbudować? Od czego zacząć?

Kocia ściana może składać się z przeróżnych elementów, których dobór zależy tylko od Ciebie i oczywiście od Twojego kota. Kociostrada i jej części powinny być dobrane do potrzeb jej użytkownika. Całe życie naszego pupila może przebiegać na wysokości, w związku z tym półki dla kota mogą zawierać miski z jedzeniem czy kocie legowisko. Mogą także układać się w schodki, przyjmować postać zamkniętych budek, drabinek, hamaków, tuneli czy drapaków. Elementy kociostrady możemy też zaopatrzyć w wiszące zabawki lub pochować smaczki w zakamarkach półek.

Kocia ściana – jakie elementy wybrać?

Ilość elementów naszej kociostrady należy dobrać do ilości kotów w domu, a także ich potrzeb i preferencji. Półki dla kotów na ścianę i ich wygląd możemy dostosować do ogólnego wystroju pomieszczeń w naszym mieszkaniu. Wybierając meble dla kota i ich konkretne elementy, zastanówmy się, jakie aktywności preferuje nasz kot.

  • Jeśli mamy problem ze skakaniem naszego pupila po regałach i strącaniem przez niego rzeczy z półek, zainwestujmy w półki dla kotów z możliwością przeskakiwania z jednego elementu na drugi oraz opcją wspinania się na pionową ścianę, niczym po schodach.
  • Jeśli nasz mruczek preferuje spokój i chętnie szuka cichych kryjówek – poszukajmy budki do zamontowania na ścianie. Dla kotów lubiących leniwie obserwować życie domowe polecamy natomiast hamak lub legowisko na ścianę dla kota.
  • Jeśli Twój pupil to pełny życia rozrabiaka, sprawdzić się mogą tunele, mostki i drapaki.

Każdy kot posiada podobne instynkty – szukania schronienia na wysokości, obserwacji otoczenia z góry, polowania i drapania. Postarajmy się naszą konstrukcją zaspokoić jego potrzeby – najlepiej sprawdzi się połączenie ze sobą różnych elementów tak, by maksymalnie wykorzystać wolną pionową przestrzeń w naszym domu i zadowolić futrzastego domownika.

Zasady konstrukcji kociostrady

Wybór odpowiednich dla naszego kota elementów kocich mebli to nie wszystko. Najważniejsze w budowie kociej ściany jest to, by jej elementy były solidnie wykonane, stabilne, wystarczająco duże i wytrzymałe dla naszego kota. Dobierzmy półki dla kota na ścianę odpowiednie do gabarytu naszego zwierzaka. Ważne jest też to, by elementy znajdowały się w odpowiednich odległościach od siebie. Przestrzeń do skoku nie może być za mała – zależy nam na komforcie używania mebli przez naszego kota. Nie może być ona jednak też zbyt duża. Odległości pomiędzy elementami w pionie nie powinny być większe niż metr – skoki na taką wysokość co prawda nie sprawiają kotom problemu, jednak częste zeskakiwanie z większej wysokości może obciążać ich stawy. Ze względów bezpieczeństwa wszelkie śliskie powierzchnie, jak deski czy półki, dobrze jest pokryć tkaniną antypoślizgową lub sizalową, co dodatkowo zachęca koty do drapania. Elementy przeznaczone do spania, jak legowiska czy hamaki, powinny być dobrze zabezpieczone, by zapobiegać upadkom zwierząt przez sen z dużej wysokości. Schody dla kota mogą zawierać również miski z jedzeniem, wodą oraz drapaki.

Kocie meble dla większej ilości lokatorów

Jeśli w naszym domu mieszka więcej niż jeden kot, wybierając meble dla kota, musimy wziąć pod uwagę także relacje między naszymi podopiecznymi. Koty mogą wchodzić w konflikty lub niegroźne starcia. By zapewnić im komfort i bezpieczeństwo, postarajmy się, by nasze schodki dla kota nie tworzyły ślepych zaułków – zamontujmy ich elementy tak, by każda półka dla kota miała co najmniej dwie alternatywne drogi ucieczki. Koty powinny też móc swobodnie się mijać. Popularnym sposobem budowy kociostrady dla kilku kotów na małej przestrzeni jest wieszanie półek „na zakładkę”, dzięki czemu koty mają kilka alternatywnych dróg przejścia przez swój plac zabaw.

Shopping Cart0

Koszyk